Incumbency Chart of VCs

SL.NO. NAME FROM TO
1 Justice Sri Lingaraj Panigrahi 02.01.1967 31.12.1967
2 Sri Raghunath Prasad Padhi (I.A.S., Retd.) 01.01.1968 31.12.1972
3 Justice Sri Abhimanyu Misra 01.01.1973 10.02.1974
4 Sri Gorachanda Rath 11.02.1974 10.06.1974
5 Justice Sri Balakrishna Patro 17.06.1974 14.06.1977
6 Prof. Harihar Pattnaik 15.06.1977 14.10.1977
7 Prof. Trinath Ratho 15.10.1977 12.05.1980
8 Dr. B.N. Misra (Administrator) 14.05.1980 12.11.1980
9 Prof. Braja B. Misra (Administrator) 13.11.1980 30.04.1981
10 Dr. S.R. Mohanty (Administrator) 01.05.1981 12.05.1981
11 Dr. S.R. Mohanty 13.05.1981 12.05.1982
12 Prof. Harihar Patnaik 13.05.1982 08.02.1984
13 Prof. B.K. Mohanty 09.02.1984 28.09.1984
14 Prof. R.C. Das 29.09.1984 31.01.1986
15 Prof. C.C. Das 01.02.1986 30.04.1986
16 Sri M.Y. Rao, IAS (Administrator) 01.05.1986 30.04.1989
17 Prof. B.B. Deo 01.05.1989 03.02.1992
18 Prof. H.H. Das 04.02.1992 11.03.1992
19 Sri J.N. Poddar, IAS (RDC) 12.03.1992 23.08.1992
20 Prof. Rebati Charan Das 24.08.1992 14.06.1994
21 Prof. B.N. Misra 15.06.1994 09.08.1994
22 Prof. Rebati Charan Das 10.08.1994 13.07.1995
23 Prof. Harihara Das 14.07.1995 13.08.1995
24 Prof. Rebati Charan Das 14.08.1995 23.08.1995
25 Prof. M.Q. Khan 24.08.1995 02.08.1998
26 Sri R.C. Behera, IAS (RDC) 25.08.1998 08.10.1998
27 Prof. A.P. Padhi 09.10.1998 25.12.2001
28 Prof. S.B. Misra 25.12.2001 04.05.2002
29 Smt. Vandana Ku. Jena, IAS (RDC) 04.05.2002 03.08.2002
30 Sri Jagadananda Panda, IAS (RDC) 04.08.2002 11.08.2002
31 Dr. Arun Ku. Panda, IAS, Ph.D. (RDC) 12.08.2002 28.10.2002
32 Prof. Surya Narayan Behera 28.10.2002 31-01.2004
33 Dr. Arun Ku. Panda, IAS, Ph.D. (RDC) 31.01.2004 28-07-2004
34 Prof. J. K. Baral 28.07.2004 27.07.2007
35 Prof. B. K. Sahu 28.07.2007 26.07.2010
36 Prof. J. K. Mohapatra 26.07.2010 25.07.2013
36 Prof. Deepak Kumar Behera 02.08.2016 31.07.2016
37 Prof. Rajendra Prasad Das 04.08.2016 02.08.2019
38 Sri. T. Ao, IAS 03.08.2019 15.10.2019
39 Prof. Govind J. Chakrapani 16.10.2019 Continue